הפעלות לימי הולדת

איך לארגן מסיבה בריאה ומתוקה בלי ממתקים?

איך לארגן מסיבה בריאה ומתוקה בלי ממתקים?

הידעתם? מסקר שנערך לפני שנים אחדות באוניברסיטת תל אביב עבור התכנית "אפשרבריא" של משרד החינוך עלה, כי כשלושה רבעים בקירוב מכלל ההורים שנסקרו מעדיפים לחגוג ימי הולדת שבהם מוגש מזון בריא בגן.

התוצאות המובהקות האלה לא מותירות ספק כי חשוב ובעיקר ניתן להנגיש ולזמן גם בימי הולדת מזון בריא. ניתן לעודד את צריכתו, בין השער, באמצעות הגשתו האטרקטיבית.

ילדים, כמו מבוגרים- לפני הפה הם אוכלים בעיניים. יש- ודאי -חשיבות למזון המוגש אבל יש גם חשיבות רבה לאופן ההגשה. מאחר שהכול יודעים כי צריכת כמות גדולה של ממתקים מזיקה לשיניים ועלולה להזיק גם לבריאות בכלל, חשוב למעט בצריכתם. על מנת לפצות ילדים על העדר מזון מתוק, קינוחים מתוקים, משקאות ממותקים (מועשרים בצבעי מאכל) וממתקים וחטיפים עתירי שומן, מלח וסוכר, אפשר להכין שולחן ערוך עמוס כל-טוב, שיהווה חלופה מצוינת, טעימה, מזינה ובריאה.

יקרות ופירות חתוכים, מסודרים באופן מסוגנן על מגשים, הם, בראש ובראשונה, מרהיבי עיניים.

לא מדובר בהכרח במניעה מוחלטת של כל דבר מתוק, אבל אם בכל זאת לא רוצים לוותר על משהו מתוק, אפשר, לדוגמה, להסתפק בפרוסת עובדה  קטנה, אשר תוצע, כקינוח, בסיום המסיבה.

לצד מגשי ירקות ופירות ניתן להציע לילדים גבינת מופחתות שומן, פריכיות, קרקרים או אף לחמים מקמח מלא. על מנת לעודד שתיית מים, אפשר, למשל, להכין לכל ילד בקבוק מים עם שמו האישי עליו.

הורים שניסו להכין תפריט בריא למסיבות יום ההולדת של ילדיהם מעידים כי מחשבה יצירתית ומקורית עשויה להוליד פתרונות חלופיים יעילים ( כפי שמתברר במבחן התוצאה, כאשר הילדים אוכלים ונהנים וכלל לא מתלוננים על העדר ממתקים).

הצעות הגשה אטרקטיביות

מאחר שהכול מתחיל בחינוך (ובדוגמה אישית בבית...) ניתן להטמיע בהדרגה הרגלי אכילה נכונים המבוססים על צריכת מזון בריא. ככל שימעיטו בגן להציע לילדים מזונות שומניים ובקינוחים מתוקים, כך, בהתאמה ובהדרגה, כצפוי וכמשוער, יפנימו הילדים ויטמיעו הרגלי אכילה נאותה וצריכת מזונות בריאים. לא מדובר באירוע חד פעמי אלא בתהליך מתמשך.

כיצד ניתן להנגיש ולהגיש במסיבות מזון בריא לילדים?

  1. להגיש פירות חתוכים בצורות מעניינות כגון שמש, דמויות, ציורים.
  2. להגיש שיפודים שעליהם מושחלות קוביות של פירות במרקמים ובצבעים שונים.
  3. להגיש משקאות ללא סוכר, לרבות חליטות- חמות ו/או קרות של צמחים שונים.
  4. להכין כריכונים קטנים ובהם ממרחים מגבינות דלות שומן, חומוס, טונה ואבוקדו.
  5. להכין פינה קטנה, שתיקרא הפינה המתוקה (חשוב לזכור כי גם פירות הם מתוקים וכי חשוב לצרוך אותם במידה) ובה, לקינוח "הקינוח" פרוסות דקות של עוגת יום הולדת.

מזון בריא לא אמור להיות עונש אלא ההיפך הגמור. ילדים לא אמורים לסבול או להתאפק במסיבת יום הולדת אלא ליהנות בה. ניתן ליהנות בה גם ואולי בעיקר מאוכל בריא טעים, מגוון ומזין.

מאמרים נוספים